دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

ذکر

No image
ذکر

ذکر خدا از بزرگترین عبادات و بهترین حسنات است و در برابر تهاجم وسوسه‌های نفس و نفوذ شیطان به انسان مصونیت می‌بخشد. علمای اخلاق به تناسب حالات سالک برای هر مرحله از مراحل سیر و سلوک، اذکار ذکر کرده‌اند؛ مثلا، در مرحله توبه، توجه به ذکر «یا غفار» و در مرحله محاسبه نفس «یا حسیب» و در مرحله جلب رحمت‌های الهی «یا رحمان» و «یا رحیم» و امثال آن.

ذکر پرده‌هاى خودخواهى و غرور را که بزرگ‌ترین دشمن‌ سعادت انسان ‌است مى‌درد، او را از خواب‌ غفلت بیدار مى‌کند و از خطراتى که سعادت وى را تهدید مى‌کند آگاه مى‌سازد.

اهمیت ذکر الله در قرآن مجید:

«الذین‌آمنوا و تطمئن ‌قلوبهم‌ بذکر الله ‌الا بذکر الله تطمئن القلوب» (رعد/‌28)

«(هدایت‌یافتگان) کسانى هستند که ایمان آورده‌اند و دل‌هایشان به یاد خدا آرام است، آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش مى‌یابد!»

در این گونه آیات سخن از تاثیر یاد خدا در آرامشى است که مى‌تواند انسان را از لغزش‌ها برهاند و به فضائل اخلاقى بیاراید، این آرامش ‌فوق‌العاده به خاطر آن است که نگرانی‌ها گاه به خاطر آینده تاریک و مبهمى است که در پیش دارد که مى‌توانند عاملى براى سلب آرامش انسان شود.

« و من اعــرض عن ذکرى فان له معیــــشة ضـــنکا» ( طه/‌124)

«و هرکس از یاد من روى گردان شود زندگى سخت و تنگى خواهد داشت!»

در آیه شریفه:

« فى بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه یسبح له فیها بالغدو و الاصال - رجال لاتلهیهم تجارة و لابیع عن ذکر الله و اقام الصلوة و ایتاء الزکوة» (نور/ 35)

سخن از مردان بزرگى است که در بیوت رفیعى که مرکز انوار الهى است جاى دارند، درباره ویژگی‌هاى آنها چنین مى‌فرماید:

« این (نور الهى) در خانه‌هایى قرار دارد که خداوند اذن فرموده دیوارهاى آن را بالا برند (تا از دستبرد شیاطین و هوسبازان در امان باشد). خانه‌هایى که نام خدا در آن برده مى‌شود و صبح و شام در آن تسبیح مى‌گویند، کسانى که هیچ تجارت و معامله‌اى آنان را از یاد خدا، و بر پا داشتن نماز و اداى زکات غافل نمى‌کند.»

نخستین ویژگى مردانى که پاسداران نور الهى هستند این است که سرگرمی‌هاى زندگى دنیا و امور مادى آنها را از یاد خدا غافل نمى‌کند.

یاد خدا و تهذیب نفوس

پیامبراکرم (صلى الله علیه و آله) می‌فرماید:

«ذکرالله شفاء القلوب»

ذکر خدا موجب شفاى دل‌ها است![1]

در حدیثى از امام امیرمؤمنان على (علیه السلام) مى‌خوانیم:

«هر کس قلب خود را با یاد پیوسته الهى آباد کند، اعمال او در پنهان و آشکار نیکو مى‌شود.»[2]

حقیقت ذکر

به گفته «راغب‌» در «مفردات‌» ذکر دو معنى دارد، گاه به معنى حضور چیزى در ذهن (یادآورى) است و گاه به ‌معنى نگاهدارى معارف حق در درون جان است.

بزرگان اخلاق گفته‌اند: «ذکر خدا» تنها این نیست که نام خدا را بر زبان بیاوریم و مکرر تسبیح و تهلیل و تکبیر گویى کنیم، بلکه منظور آن است که با تمام قلب، متوجه او و عظمتش باشیم، و او را همه جا حاضر و ناظر بدانیم.

در حدیثى از حضرت على (علیه السلام) مى‌خوانیم:

« ذکر بر دوگونه است: یاد خدا کردن به هنگام مصیبت (و شکیبایى نمودن) که زیبا و جالب است، و از آن برتر، آن است که خدا را در برابر گناهان یاد کنى، و میان تو و حرام سدٌى ایجاد نماید!»[3]

آن کس که ذکر خدا مى‌گوید و راه شیطان را مى‌پوید، در واقع ذاکر صادق و خالص نیست. امام رضا (علیه السلام) فرمود:

« کسى که ذکر خدا بگوید و به ‌سوى لقاى ‌او سبقت نجوید، خود را به ‌سخریه ‌گرفته ‌است!» [4]

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS