دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

خروج یمانی

No image
خروج یمانی

نویسنده : محمد محسن مرداني

كلمات كليدي : يماني، سفياني، خروج، خراساني، خسف

یمانی مردی است به نام حسن یا حسین[1] که از فرزندان زید ابن علی[2] و از شیعیان امیر المومنین است[3] و از صنعای یمن خروج کرده[4] و با سفیانی و خراسانی در یک روز و یک ماه و یکسال قیام می­کند و قیام آنها همچون دانه های گردنبند پشت سر هم و منظم خواهد بود و در هر طرفی بدی و سختی هست و بیچاره کسی که با آنها در افتد و در بین آنها هیچ گروهی راست­تر از یمانی نیست و هنگامی­ که او قیام کند فروختن اسلحه برای مردم و هر مسلمانی ممنوع است. هر گاه یمانی قیام کرد به سوی او برو که پرچم او پرچم هدایت است و نباید مسلمانی با او مقابله کند. پس کسی که چنین کند اهل جهنم است. چرا که او به سوی حق و راه مستقیم دعوت می­کند.[5]

برای ظهور و قیام حضرت صاحب الامر پنج علامت حتمی وجود دارد. یکی از علائم حتمی ظهور ، طبق روایات ائمه معصومین علیهم السلام خروج یمانی می باشد[6] .

از مطالب ذکر شده در رابطه با یمانی چندین نکته به دست می­آید:

کمک به قیام:

اینکه گفته شده است که هر گاه یمانی قیام کرد به سوی او برو؛ منظور این نیست که حتما واجب باشد که بسوی او بروی بلکه استحباب را می­رساند و در واقع می­خواهد بفرماید اگر می­خواهی به سوی پرچمی بروی و عزم جنگیدن داری تا قبل از قیام حضرت، پرچم یمانی بهترین پرچمها است که تو را به سوی حضرت رهنمون است و الا می توانی جزو این سپاه نباشی و پس از ظهور، خود را به مکه برسانی و مستقیما جزو یاران حضرت بقیه الله(عج) باشی.

اجمال در روایت و رفع آن :

شاید دلیل اجمال روایت (منع فروش اسلحه در قصه یمانی) این باشد که حضرت بخاطر احتمال سوء استفاده کفار و منافقان از این گفتار آن را به صورت مجمل بیان کرده اند تا مسلمین در وقت و زمان خاص خودش بتوانند با تطبیق شرائط و احوال زمان بر حدیث، منظور امام(ع) را درک نمایند.

در احادیث فراوانی وارد شده است که هر کس از شما برای ظهور قائم(عج) اسلحه­ای را مهیا کند هر چند یک تیر باشد امید است همین که این نیت را داشته باشد حق تعالی او را از اصحاب و یاوران حضرتش قرار دهد.[7]

هدایت شده ترین پرچم در بین پرچمها :

اگر بخواهیم مقایسه ای بین پرچم یمانی و پرچم سفیانی داشته باشیم مسلم است که پرچم یمانی بهتر است لکن ممکن است روایت گفته باشد بین پرچمهای دیگری که در آن زمان در مقابل سفیانی و اعوان و انصارش بلند می­شوند نظیر پرچم خراسانی و ... اگر می­خواهید با سفیانی مقابله کنید پرچم یمانی هدایت شده­ترین پرچمها به سوی صاحبتان است و زیر پرچم یمانی بروید.

ممکن است یمانی خصوصیت خاصی نسبت به فرماندهان دیگر پرچمها داشته باشد که نسبت به آنها برتری داده شده است. مثل اینکه مستقیما از خود حضرت دستور بگیرد و یا اینکه برنامه ریزی­هایی که برای جنگ با سفیانی انجام می­دهد به نحو عالی و ماهرانه­تری باشد و... که به هر حال ائمه معصومین علیهم السلام این امر را بهتر می­دانند که به مسلمانان پرچم یمانی را توصیه می­کنند.

مقاله

جایگاه در درختواره عقائد فرق
جایگاه در درختواره اثنا عشریه

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

صفات خداوند

صفات خداوند

No image

راههای شناخت صفات خدا

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS