دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله حائری شیرازی؛ استقلال علمی مسلمانان شرط مطرح شدن اسلام است.

No image
آیت الله حائری شیرازی؛ استقلال علمی مسلمانان شرط مطرح شدن اسلام است.
آیت الله محی الدین حائری شیرازی شرط مطرح شدن اسلام در عالم را استقلال علمی مسلمانان دانست و افزود: دنیا برای جلوگیری از ترویج اسلام سعی در مصرف گرا کردن کشورهای اسلامی داشته است.
 
به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، آیت الله حائری شیرازی پیش از ظهر امروز در همایش بسیجیان استان فارس افزود: نمی توانیم برای همیشه در سفره علم دنیا میهمان بوده و حرفی برای گفتن نداشته باشیم و چنین رفتاری برای ما مسلمانان سرشکستگی است که تمام دنیا از نظر علمی صاحب نظر و تولید کننده باشند و ما فقط تولید آنها را مصرف کنیم.
وی تصریح کرد: متخصصان و اساتید دانشگاه های ما هرچه از علم دیگران بیاموزند مناسب و شایسته است اما باید علم را آموخت و در قبال آن علمی را نیز تولید کرد.
امام جمعه شیراز تاکید کرد: دانشگاه های ما باید علم مسیحی را بیاموزند و علم اسلامی را تولید کنند یعنی در کنار مصرف علمی باید شرایطی پیش آید که تولید علم نیز داشته باشیم.
آیت الله حائری شیرازی شرط مطرح شدن اسلام در عالم را استقلال علمی مسلمانان دانست و افزود: دنیا در مخالفت با اسلام از 300 سال گذشته روشهای جدیدی را طی کرده و براساس راه های جدید مبارزه برنامه ریزی می کند و یکی از این راه ها مصرف گرایی علمی اسلام به جای تولید کنندگی است.
وی در این رابطه اظهار داشت: شرط تولید علم و دانش احساس نیاز است و آنها قصد دارند ما چنین نیازی را احساس نکنیم به همین خاطر است که ما نیازهای خود را جلوی ویترین مغازه ها تامین می کنیم نه با دانش و تولید خودمان به بیان دیگر وقتی ما جلوی ویترین مغازه ای وسیله را مشاهده و نسبت به آن احساس نیاز کردیم دیگر نمی توانیم خودمان تولید کننده آن باشیم چون با خرید و مصرف آن نیاز خود را برطرف می کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در بخش تحقیقات و پژوهش به عنوان یکی از مبناهای اساسی تولید علم در کشور عنوان کرد: در دانشکده های کشاورزی ما بادمجان، گوجه، خیار و اقسام گلها و گیاهان تولید می شود اما بذر آن را به قیمت طلا از هلند می خریم در صورتیکه پروژه های تحقیقاتی ما در دانشکده های کشاورزی برای تولید همین بذرها به خاطر عدم توانایی مالی و اختصاص بودجه متوقف شده است.
وی تاکید کرد: مخالفین ما از دست یابی به انرژی هسته ای ایران ترسی ندارند بلکه آنها از استقلال علمی ایران می هراسند وگرنه خیلی از کشورهای دنیا بمب اتم هم دارند اما به غنی سازی کامل اورانیوم دست نیافته و همچنان به کشورهای دیگر وابسته هستند.
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی از جمله ورزش بیان کرد: در شیراز برای بانوان پارکی احداث شده که می توانند با مراجعه با آن محل بدون دغدغه خاطر ورزش کنند و هیچ اشکالی شرعی نیز ندارد که بانوان بدون خودنمایی در عرصه های مختلف حضور داشته باشند.
آیت الله حائری با اشاره به اینکه رئیس جمهور نیز از اعزام تیمهای ورزشی بانوان به مسابقات مختلف حمایت می کند، افزود: این رفتارها باعث می شد که در دنیا نگویند که زنان مسلمان بینش اجتماعی ندارد در صورتیکه در آن زمانها نیز حضرت زینب (س) و حضرت خدیجه (س) در مسائل سیاسی روز ورود می کردند و حتی زینب (س) به خوبی در شرایط آن زمان خطوط اجتماعی را می شناخت.
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS