دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ دشمنان به دنبال نسخ حج هستند.

No image
آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ دشمنان به دنبال نسخ حج هستند.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به عظمت حج گفت: براثر نادانی گروهی حج عامل نفاق شده است و دشمنان به دنبال نسخ حج هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، بیست و هفتم رمضان در ادامه سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم در حرم حضرت معصومه(س)، اسلام را دینی اجتماعی خواند و گفت: اسلام دینی اجتماعی است و افراد باید در جامعه ذوب شوند.
وی با انتقاد از کسانی که روح عبادت را در تنهایی می‌دانند،‌ تصریح کرد: کسانی که خیال می‌کنند اسلام در خانه ماندن و به عبادت پرداختن است تا حضور قلب‌‌شان بیشتر شود، اشتباه می‌کنند.
این مرجع تقلید تأکید کرد: باید به مساجد و اجتماعات عظیم اسلامی رفت و به جمع مسلمین پیوست، بر همین اساس اسلام تأکید دارد که جماعات را بپادارید.
وی با بیان این که اسلام برنامه اجتماعی جامع دارد،‌ خاطر نشان کرد: نماز جماعت،‌ نماز جمعه و حج سه برنامه عظیم اجتماعی اسلام است که به صورت روزانه،‌ هفتگی و سالانه از سوی مسلمانان برگزار می‌شود.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه، اهمیت حج را یاد آور شد و افزود: حج،‌ کنگره عظیم جهانی است که همه مسلمین در چنین روز از همه نژادها،‌ زبان‌ها و قبیله‌ گردهم می‌آیند و اجتماع عظیمی را تشکیل می‌دهند.
وی ابراز داشت:‌ متأسفانه به دلیل دخالت‌های وهابی‌ها در حج،‌ مسلمانان از کنگره عظیم جهانی حج نمی‌توانند به خوبی بهره ‌گیرند و حجی که باید عامل وحدت مسلمان شود،‌ عامل نفاق و جدایی شده است.
این مرجع تقلید بیان داشت: بر اثر نادانی گروهی به نام وهابی، حج عامل نفاق شده است و در مرکزی که باید به مسائل جهانی و بین‌المللی پرداخت، تنها به بیان نخوردن پیاز در مساجد می‌پردازند.
وی حج را دارای فلسفه سیاسی، اقتصادی،‌ فرهنگی و اجتماعی دانست و اظهار داشت: حج، گوهر گرانبهایی است که از دست گوهرشناسان دور مانده و در حصار گروهی نادان قرار گرفته است.
این مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به فلسفه سیاسی حج گفت: در حج بسیاری از اندیشمندان می‌توانند با اتحاد و برگزاری جلسات همدلی میان مسلمان و راه‌های مبارزه با دشمنان، پشت اسرائیل و آمریکا را به لرزه درآورند؛ اما عده‌ای به نام وهابی در ایام حج با توزیع کتاب‌های کذب به دنبال اختلاف میان مسلمانان شده‌اند.
وی همچنین با تأکید بر بهره‌گیری از فلسفه اقتصادی حج اظهار داشت:‌ باید در ایام حج با تشکیل کنگره‌ها و همایش‌های عظیم اقتصادی با حضور علمای اقتصادی جهان اسلام برای طرح بازار مشترک،‌ پول مشترک و بانک جهانی اسلامی و مبادلات اقتصادی اسلامی برنامه‌ریزی کرد.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی خاطر نشان کرد: می‌توان در ایام حج با برگزاری مباحث و همایش‌های علمی در حضور اندیشمندان و اقتصادانان اسلامی بسیاری از مشکلات اقتصادی را رفع کرد و در صدد افزایش منافع اقتصادی برآمد.
وی ادامه داد: اگر مسلمانان در مسائل اقتصادی ضعیف شوند،‌ دشمنان بر آن‌ها تسلط پیدا کرده و فرهنگ خود را تحمیل مسلمانان می‌کنند، باید با بهره‌گیری از نقش عظیم حج در صدد راه‌حلی برای بحران اقتصادی جهان اسلام بود.
این مرجع تقلید در ادامه به فلسفه اجتماعی و اخلاقی حج پرداخت و اضافه کرد: مسائل اجتماعی بسیاری در اسلام اهمیت دارد به‌گونه‌ای که هرچه سبب آشتی و وحدت میان مسلمانان شود، مطلوب و هر چه سبب نفاق شود، منفور است.
وی یاد آور شد: دشمنان به خوبی روح و عظمت حج را دانسته‌اند؛ به همین دلیل به دنبال نسخ روح حج هستند.
 
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

فناوری هیئت در نسبت با مشارکت بانوان بی‌حجاب

با در نظر داشتن چنین استعدادی در این فناوری‌ها و در زمانه‌ای که با کمبود الگوهای معنابخش به زندگی شهروندان برای اصلاح سبک پوشش مواجه هستیم، آیا ایجاد ممانعت از حضور بانوان بی‌حجاب در این مراسمات هوشمندانه است؟
لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

لایحه حجاب در پس پرده، از کجا فرمان می‌گیرد؟

حدود ۹۰ درصد جامعه زنان ایرانی حتی در کلان‌شهرها، در مقابل دعوت به برهنگی و کشف حجاب از خود "خویشتن‌داری اجتماعی" نشان دادند
نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

رهبر انقلاب، به‌صورت مکرر و از ابتدای دوران رهبری‌شان، بر اولویت یافتن تبلیغ و در واقع انتشار عرضی حوزه در بین مردم برای خلق اقتدار اجتماعی جدید تأکید می‌کنند
من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم.

جورجیا ملونی نخست‌وزیر فعلی ایتالیا در سخنرانی معروف خود در سال ۲۰۱۹ میلادی گفته بود: «من جورجیا هستم، من یک زن هستم، من یک مادر هستم، من یک مسیحی هستم» این جملات مثل پتک بر پیکر در حال زوال لیبرال دموکراسی نواخته شد
یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

یادداشتی درباره اصطلاح «حجاب اجباری» و ناروایی های آن؛ «منع از پوشش ناهنجار» یا «الزام درباره ضابطه مندی پوشش» به عنوان موارد جایگزین

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه اصطلاح «حجاب اجباری»، حق مدارانه و منصفانه نیست گفت: «ضابطه‌مندی پوشش»، «منع از برهنگی و ناهنجاری در پوشش»، «ممنوعیت پوشش ناهنجار» و «الزام به پوشش ضابطه‌مند» از عناوینی است که باید جایگزین اصطلاح حجاب اجباری شود.

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
No image

قالَ رَسُولُ اللّهِ (صلّى اللّه علیه و آله):«اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤمنینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً.»

پیامبر اکرم (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: «براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.» (جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
Powered by TayaCMS