دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ دشمنان به دنبال نسخ حج هستند.

No image
آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ دشمنان به دنبال نسخ حج هستند.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به عظمت حج گفت: براثر نادانی گروهی حج عامل نفاق شده است و دشمنان به دنبال نسخ حج هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، بیست و هفتم رمضان در ادامه سلسله مباحث تفسیر قرآن کریم در حرم حضرت معصومه(س)، اسلام را دینی اجتماعی خواند و گفت: اسلام دینی اجتماعی است و افراد باید در جامعه ذوب شوند.
وی با انتقاد از کسانی که روح عبادت را در تنهایی می‌دانند،‌ تصریح کرد: کسانی که خیال می‌کنند اسلام در خانه ماندن و به عبادت پرداختن است تا حضور قلب‌‌شان بیشتر شود، اشتباه می‌کنند.
این مرجع تقلید تأکید کرد: باید به مساجد و اجتماعات عظیم اسلامی رفت و به جمع مسلمین پیوست، بر همین اساس اسلام تأکید دارد که جماعات را بپادارید.
وی با بیان این که اسلام برنامه اجتماعی جامع دارد،‌ خاطر نشان کرد: نماز جماعت،‌ نماز جمعه و حج سه برنامه عظیم اجتماعی اسلام است که به صورت روزانه،‌ هفتگی و سالانه از سوی مسلمانان برگزار می‌شود.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه، اهمیت حج را یاد آور شد و افزود: حج،‌ کنگره عظیم جهانی است که همه مسلمین در چنین روز از همه نژادها،‌ زبان‌ها و قبیله‌ گردهم می‌آیند و اجتماع عظیمی را تشکیل می‌دهند.
وی ابراز داشت:‌ متأسفانه به دلیل دخالت‌های وهابی‌ها در حج،‌ مسلمانان از کنگره عظیم جهانی حج نمی‌توانند به خوبی بهره ‌گیرند و حجی که باید عامل وحدت مسلمان شود،‌ عامل نفاق و جدایی شده است.
این مرجع تقلید بیان داشت: بر اثر نادانی گروهی به نام وهابی، حج عامل نفاق شده است و در مرکزی که باید به مسائل جهانی و بین‌المللی پرداخت، تنها به بیان نخوردن پیاز در مساجد می‌پردازند.
وی حج را دارای فلسفه سیاسی، اقتصادی،‌ فرهنگی و اجتماعی دانست و اظهار داشت: حج، گوهر گرانبهایی است که از دست گوهرشناسان دور مانده و در حصار گروهی نادان قرار گرفته است.
این مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به فلسفه سیاسی حج گفت: در حج بسیاری از اندیشمندان می‌توانند با اتحاد و برگزاری جلسات همدلی میان مسلمان و راه‌های مبارزه با دشمنان، پشت اسرائیل و آمریکا را به لرزه درآورند؛ اما عده‌ای به نام وهابی در ایام حج با توزیع کتاب‌های کذب به دنبال اختلاف میان مسلمانان شده‌اند.
وی همچنین با تأکید بر بهره‌گیری از فلسفه اقتصادی حج اظهار داشت:‌ باید در ایام حج با تشکیل کنگره‌ها و همایش‌های عظیم اقتصادی با حضور علمای اقتصادی جهان اسلام برای طرح بازار مشترک،‌ پول مشترک و بانک جهانی اسلامی و مبادلات اقتصادی اسلامی برنامه‌ریزی کرد.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی خاطر نشان کرد: می‌توان در ایام حج با برگزاری مباحث و همایش‌های علمی در حضور اندیشمندان و اقتصادانان اسلامی بسیاری از مشکلات اقتصادی را رفع کرد و در صدد افزایش منافع اقتصادی برآمد.
وی ادامه داد: اگر مسلمانان در مسائل اقتصادی ضعیف شوند،‌ دشمنان بر آن‌ها تسلط پیدا کرده و فرهنگ خود را تحمیل مسلمانان می‌کنند، باید با بهره‌گیری از نقش عظیم حج در صدد راه‌حلی برای بحران اقتصادی جهان اسلام بود.
این مرجع تقلید در ادامه به فلسفه اجتماعی و اخلاقی حج پرداخت و اضافه کرد: مسائل اجتماعی بسیاری در اسلام اهمیت دارد به‌گونه‌ای که هرچه سبب آشتی و وحدت میان مسلمانان شود، مطلوب و هر چه سبب نفاق شود، منفور است.
وی یاد آور شد: دشمنان به خوبی روح و عظمت حج را دانسته‌اند؛ به همین دلیل به دنبال نسخ روح حج هستند.
 
 
 
 

 

Powered by TayaCMS

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

Powered by TayaCMS