دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

حل معمای چگونگی تشخیص اصوات در مغز

حل معمای چگونگی تشخیص اصوات در مغز توسط محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا
حل معمای چگونگی تشخیص اصوات در مغز
حل معمای چگونگی تشخیص اصوات در مغز

حل معمای چگونگی تشخیص اصوات در مغز توسط محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا

محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا توانست با انجام تحقیقات گسترده در عرصه مطالعات مغزی از راز چگونگی تشخیص اشیاء در فضا از سوی مغز هنگامی که تنها صدایی از آنها شنیده می شود پرده بردارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سالهای طولانی است که دانشمندان به دنبال ارایه توضیحی در این خصوص بوده اند که چگونه افراد می توانند گفتگویی را در فضایی شلوغ و پرتراکم حتی زمانی که چندین گفتگوی مختل کننده دیگر نیز در جریان است درک کنند؟ اما اکنون به نظر می رسد دستاورد بی سابقه کوروش صابری استادیار علوم شناختی دانشگاه کالیفرنیا در اروین پاسخی بر این معما باشد.

این محقق ایرانی با استفاده از تکنیک MRI کاربردی توانسته است به این درک روشن برسد که چگونه مغز می تواند اشیاء مختلف را در فضا تشخیص دهد هنگامی که شخص آنها را شنیده و لزوما نمی بیند.

کوروش صابری -

محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در اروین

کوروش صابری و تیم تحقیقاتی اش در آزمایشگاه "کوروش صابری" در دانشگاه کالیفرنیا در اروین تلاش کرده اند تا موضوعات انسانی را در معرض صداهای مختلف قرار دهند.

به گزارش مهر، گاهی اوقات این صداها از مکان های مختلفی در نزدیکی موضوع مورد نظر منتشر شده و با صداهای دیگری در راه رسیدن به گوش و مغز ترکیب می شوند اما مغز به راحتی صدای اصلی را تشخیص می دهد.

صابری و تیم تحقیقاتی همراهش نخستین محققانی در جهان هستند که از صداهای تفکیک شده مجازی-واقعی در یک محیط MRI کاربردی برای بازتولید آزمون های صوتی طبیعی با هدف مطالعه عملکرد مغز استفاده می کنند

به گزارش مهر ، نتیجه دوم آناست که به نظر می رسد اطلاعات شنیداری فضایی در منطقه عصبی پردازش می شوند که Planum Temporale نام دارد. این پردازش به شیوه ای صورت می گیرد که می تواند تفکیک سازی منابع چندگانه صوتی را تسهیل کند.

صابری و تیم تحقیقاتی همراهش نخستین محققانی در جهان هستند که از صداهای تفکیک شده مجازی-واقعی در یک محیط MRI کاربردی برای بازتولید آزمون های صوتی طبیعی با هدف مطالعه عملکرد مغز استفاده می کنند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS