دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

مضرات شعر فاسد، از مواد مخدر بیشتر است

No image
مضرات شعر فاسد، از مواد مخدر بیشتر است آیت الله صافی گلپایگانی در جمع اعضای هیئت مدیره کانون شاعران و مداحان استان قم، با تأکید بر ترویج فرهنگ اخلاق و معنویت توسط شاعران و مداحان گفت: مضرات یک شعر و مطلب فاسد،‌ برای جامعه و جوانان بیشتر از مواد مخدر است. این مرجع تقلید با بررسی مقاطعی از تاریخ، از جمله قصیده معروف فرزدق، بیان داشت: یکی از مفاخر شیعیان، شعرایی هستند که در طول تاریخ با اشعار و مدایح خویش به ترویج مذهب کمک کرده‌اند و چه بسا یک قصیده اثری به مراتب بیشتر از هزاران سرباز و لشکر را درپی داشته است. وی با اشاره به اینکه بخش مهمی از فرهنگ ما را اشعار شعرای بزرگ و متعهد تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: شعرای بزرگ و متعهد،‌ در شعرهای خود به همه مباحث اخلاقی و‌ اعتقادی مانند توحید، معارف، الهیات و مدح و ثنای ائمه طاهرین توجه داشته‌اند و از گزافه‌گویی و چاپلوسی پرهیز می‌کردند. این مرجع تقلید شعر را یکی از آیات بزرگ خداوند و دلیل بر وجود عالم غیب دانست و گفت:‌ شعر فقط یک ذوق و قریحه نیست، بلکه یکی از آیات بزرگ خداوند متعال است و نشان می‌دهد که انسان متصل به جاهای دیگر است و از این رو می‌تواند مضامینی عمیق را بیافریند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS