دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

"تولدی نو" برای ترویج فرهنگ زیارت در دانشگاهها

No image
"تولدی نو" برای ترویج فرهنگ زیارت در دانشگاهها تولدی نو" برای ترویج فرهنگ زیارت در دانشگاهها
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم گفت: جشنواره تولدی نو که به ترویج فرهنگ زیارت در عرصه دانشگاه و تقویت المانهای معنوی در دانشگاهها کمک می کند جهت استمرار برنامه های فرهنگی در قالب حج عمره دانشگاهیان برنامه ریزی شده است.
دکتر محسن اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: جشنواره سراسری فرهنگی ادبی هنری ویژه دانشگاهیان با نام تولدی نو برگزار می شود و دانشجویان، اساتید و کارکنان عمره گزار دانشگاهها با شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را در یک عرصه رقابتی عرضه کنند.
وی با تاکید بر ضرورت نگاه فرآیندی به حج عمره گفت: حج عمره را باید به صورت فرآیند قبل از سفر، حین سفر و بعد از سفر دید که در این راستا دوره های مختلف آموزشی قبل از سفر برای عمره گزاران برگزار و کتاب ها و جزواتی به آنها ارائه می شود. در حین سفر نیز برنامه های متنوع معنوی برگزار می شود اما تاکنون هیچ برنامه ای برای بعد از سفر حج عمره وجود نداشته است.
اسلامی با بیان اینکه باید برای فرهنگ زیارت و فرهنگ حج در جامعه فضاسازی شود، افزود: در حالی که در سال جاری ثبت نام عمره دانشجویی به صورت اینترنتی بوده تعداد ثبت نامی ها بسیار بالا رفته و این نشان می دهد که سطح ذائقه معنوی در دانشگاهها بالا رفته و جشنواره هایی نظیر تولدی نو نیز پاسخی به نیاز جامعه دانشگاهی است.

به گفته مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم جشنواره تولدی نو با همراهی ستاد حج عمره دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها برنامه ریزی شده است.
اسلامی جشنواره تولدی نو را شامل بخش های رایانه ای (اینترنتی)، ادبی، هنری، پژوهشی و ویژه خواند و گفت: بخش ویژه جشنواره شامل آثار ارسالی پیرامون حج، شخصیت حضرت رسول (ص)، اتحاد ملی و انسجام اسلامی است و ویژه نامه نشریات دانشجویی پیرامون حج عمره و طراحی پوستر ویژه عمره دانشجویی و آسیب شناسی سفر عمره دانشگاهیان نیز در قالب جشنواره تولدی نو قرار دارد.
به گفته مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم بخش رایانه ای یا اینترنتی جشنواره تولدی نو شامل وبلاگ نویسی حج، طراحی کاغذ دیواری، نماهنگ رایانه ای، گرافیک، تایپو و ...، بخش ادبی شامل شعر، قطعه ادبی، داستان کوتاه، خاطره، نمایشنامه، فیلم نامه و سفرنامه نویسی و بخش هنری نیز مشتمل بر عکس، نقاشی، تگارگری، تهذیب، صنایع دستی، گرافیک، فیلم مستند و داستانی و انیمیشن است و بخش پژوهشی نیز مقاله های رسیده به دبیرخانه جشنواره را در بر می گیرد.
بر طبق این گزارش، اساتید، دانشجویان و کارکنان عمره گزار دانشگاهها تا 15 فروردین 87 می توانند آثار خود را به دبیرخانه دائمی جشنواره های اداره کل امور فرهنگی وزارت علوم ارسال کنند و پایگاه اینترنتی این جشنواره نیز به نشانی www.tavallodino.ir است.
منبع‌:مهرنیوز

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS