دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

"معرفی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران"‌ به ترکی استانبولی ترجمه شد

No image
"معرفی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران"‌ به ترکی استانبولی ترجمه شد
رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه به منظور آشنائی عمیقتر و دقیقتر علاقمندان و پژوهشگران ترکیه با نظام ایران "کتاب معرفی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ ( شرح مختصر قانون اساسی) "نوشته امیر صادقی نشاط از انتشارات الهدی را به ترکی استانبولی ترجمه کرد. به گزارش خبرگزاری مهر ، این اثر که به تازگی ویرایش آن پایان یافته توسط دو تن از مترجمان زبردست از فارسی به ترکی ترجمه و ویرایش شده است . معرفی نظام جمهوری اسلامی و شرح ارکان حکومتی ‌آن براساس قانون اساسی هدف اصلی این کتاب است. این کتاب در چهار بخش تدوین شده است. در بخش اول ابتدا انواع حکومت (مردم‌سالاری، فردی و اشرافی) بیان و به نقاط قوت و ضعف هریک نیز اشاره و سپس نظام جمهوری اسلامی ایران بررسی می‌شود. در این مبحث منشأ و مبنای حکومت، شکل و ساختار و ارکان آن (رهبری، قوای مقننه، مجریه و قضائیه) تشریح می‌شود. در بخش دوم تکالیف حکومت و حقوق ملت بررسی شده و در آن حقوق و ‌آزادی‌های فردی و اجتماعی مردم از دیدگاه قانون اساسی تشریح شده است. بخش سوم نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بخشی از اصول قانون اساسی که برمبنای احکام اقتصادی اسلام تدوین شده را بررسی می‌کنند. بخش چهارم به موضوع نظارت اختصاص دارد به دلیل اهمیت نظارت مردم بر حکومت و نظارت حکومت بر مردم و اجزای حکومتی، بخش مستقلی به آن اختصاص یافته است. منبع: مهرنیوز

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS