دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

مسعود ده نمکی یا مسعود کیمیایی | نقد فیلم رسوایی

ده نمکی که با فیلم‌های اکشن و طنز خود در وضعیت راکد سینمای ایران همچنان بازار خوبی در گیشه دارد، ظاهرا با رسوایی چهره‌ای جدی را در آثارش نشان می‌دهد. انگار او در فیلم جدی هم دارد با مخاطب شوخی می‌کند...
مسعود ده نمکی یا مسعود کیمیایی | نقد فیلم رسوایی
مسعود ده نمکی یا مسعود کیمیایی | نقد فیلم رسوایی

[كد مطلب: 1754]

نويسنده: ساقی زارعی

اگر دزدی در حال فرار از دست پلیس به خانه‌تان پناه بیاورد با او چه می‌کنید؟ اگر به او پناه ندهید شاید مدت‌ها با خود درگیر باشید و به او و عاقبتش فکر کنید. اگر هم مثل اکبر عبدی در فیلم دهنمکی به او پناه بدهید شاید دچار رسوایی شوید. حاج آقایی که ریسک بزرگی می‌کند و طبق آنچه از او در فیلم آمده علم الغیب هم دارد به دزد پناه می‌دهد و دستگیرش می‌شود. شاید طبق آنچه بازیگر نقش اول فیلم، الناز شاکردوست می‌گوید از دل شخصیت یک دزد، قیصری پدید بیاید و بی‌هیچ نگاه جدیدی از مسعود ده نمکی، مسعود کیمیایی دیگری در سینمای پس از انقلاب، با شکل و شمایلی جدید و اینبار فراجنسیتی بسازد.

ده نمکی که با فیلم‌های اکشن و طنز خود در وضعیت راکد سینمای ایران همچنان بازار خوبی در گیشه دارد، ظاهرا با رسوایی چهره‌ای جدی را در آثارش نشان می‌دهد. اما این نگاه جدی چقدر موفق بوده است این سوالی است که در انتهای فیلم مخاطب از خود می‌پرسد. انگار او در فیلم جدی هم دارد با مخاطب شوخی می‌کند. این وضعیت باعث حمایت گیشه از اوست. فضای فیلم عاری از تصاویرسینمایی است.
 «رسوایی» هرچند زیرپوستی اما به نحوی آشکار از عزیز شدن آبرومند نزد دیگران به خواست خدا سخن می‌گوید و کاملا واضح، این آیه دائما در آن تکرار می‌شود (تعزمن تشا و تذل من تشا) و به نحوی مخاطب تیزبین را به یاد شخصیت ده نمکی، یعنی بی‌اهمیت بودن حرف دیگران برای او، جدیت در کارش و افتراهایی می‌اندازد که پس از پیروزی بزرگ اخراجی‌ها در گیشه برایش اتفاق افتاد می‌اندازد. حاج آقایی که در انت‌ها وقتی درمسجد را به روی خود بسته دید در کوی و برزن نمازش راشروع می‌کند و تا آنجا که چشم کار می‌کند مردم صف می‌ایستند و به او اقتدا می‌کنند. مردی پاک نیت که گرچه فیلم «رسوایی» او با زنان بد پخش شده ولی او همچنان پاک می‌ماند، حتی اگر صاحبان بودجه که در فیلم به صورت نمادین بزرگان بازار بودند او را تنها بگذارند و به ریشش تهمت ببندند. حاج آقایی که نسل دختران فقیر جنوب شهری را نجات می‌دهد و ناگفته حرف آن‌ها را می‌زند و بجای سوء استفاده از نقطه ضعف فرهنگی و مالی آن‌ها، سنت‌هایشان را برایشان حفظ می‌کند.
 حاج آقا که مردی ست ساکت و باتقوا بی‌هیچ چشم داشتی تنها در پی کمک کردن به دختر است که مبادا به خاطر نیازش به راه تهمت‌ها برود و حرف آن‌ها که او را زنی بد دانسته‌اند به کرسی بنشاند. این داستان‌‌‌‌ همان طور که خود ده نمکی می‌گوید نه داستان شیخ صنعان است و نه برصیصای عابد؛ این داستان خود اوست. ده نمکی با بی‌اثر نشان دادن تهمت‌ها و نشانه‌هایی که به سمت خودش و زنان بازیگری که توسط یکی از کارگردانان مطرح کشور زنان بدی خوانده شدند، چهره‌ای ساده و سنتی و بی‌آلایش از خود و زنان بازیگر نشان می‌دهد و هر چه در جدی پیش بردن فیلم سعی می‌ورزد باز هم حرکات اگزجره بازیگر نقش اول «رسوایی»، فیلم را به ابتذال و شوخی می‌کشد. تصاویری که نه می‌تواند حس طنز داشته باشد و نه حس لبخندی از عمق وجود. لهجه بسیار شدید اکبر عبدی امام جماعت مسجد گاهی بعضی از دیالوگ‌ها را نامفهوم می‌کند تا جایی که دیالوگ‌های حساس و مهم فیلم با یک بار تماشا نامفهوم می‌ماند. احتمال اینکه اعتراض‌هایی از سوی ائمه جماعات یا علمای دینی به این فیلم عارض شود بسیار بالاست. بخصوص اعتراض به قسمت‌هایی مثل این: در جایی یک عده دختر جوان با ظاهری بی‌بند و بار حاج آقا را به میهمانی در باغ دعوت می‌کنند و او می‌پذیرد. گرچه این اتفاق در فیلم نمی‌افتد و چهرهٔ حاج آقا چهره‌ای معصوم نمایش داده می‌شود، اما...! این امّایی است که ادامهٔ آن را هر کسی می‌داند.
داستانی نمادین و تخیّلی با ظاهری‌گاه جدی و‌گاه لوده که نمی‌توان به درستی بنا را بر هیچ کدام گذاشت. اگر یکی از این دو را گر چه خفیف و سطحی انتخاب می‌کرد شاید کار متفاوت و مطلوب تری می‌شد. البته از آنجا که کارگردان همیشه سعی دارد با این تیپ کار‌ها ژانری متفاوت از خود خلق کند امری بعید نخواهد بود که او به راه رفتن بر لبهٔ این اشتراک ادامه دهد و کار‌های بعدی‌اش را نیز اینچنین بسازد.

منبع:فیلم نوشتار

مقاله

نویسنده ساقی زارعی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS