دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اهمیت ترک منکرات و گناهان

No image
اهمیت ترک منکرات و گناهان

اولويت‌بندي در كارها يكي از ساده‌ترين اصول موفقيت است، اينكه در زندگي نظم داشته باشيم و ببينيم كدام كارها مهم‌تر است و بهتر است كه زودتر انجام شود. وقتي كارهاي بزرگ‌تر و مهم‌تر انجام شوند يك فراغ بال و آسودگي براي ما ايجاد مي‌شود تا بقيه امور را با دقت بیشتری انجام دهیم. اين اولويت‌بندي، مختص امور مادي و روزمره نيست، ما بايد در عبادات و امور معنوي هم اولويت‌بندي داشته باشيم. عمر كوتاه است و ما رهسپار سفر آخرت، اگر در اين مسير برنامه‌اي نداشته باشيم مشخص نيست كه به سلامت به مقصد برسيم يا نه ؟وقتي مي‌خواهيم در امور ديني و معنوي اولويت‌بندي كنيم بايد ببينيم، دين ما، برنامه سعادت‌ساز زندگي ما، نسبت به كدام امور سفارش بيشتري كرده است و اساساً دستورات ديني حول چه محوري است تا ما خود را با آن هماهنگ كنيم:1- دستور به ترك بدي‌ها 2- دستور به انجام كارهاي خوب بين دو دستور (ترك گناهان و انجام كار خوب). ترك گناه بر انجام كار خوب اولويت دارد؛ اولويت داشتن ترك گناه به اين معناست كه مواظبت بر ترك گناه بايد بيشتر از مواظبت براي انجام كار خوب باشد. البته اولويت گناه نكردن به معناي تعطيل شدن انجام كار خوب نيست. گناه نكردن، اولويت دارد و در جريان مبارزه با هواي نفس، اول بايد با آنچه مبارزه كرد كه دعوت به گناه مي‌كند. در مرحله دوم بايد با آنچه مبارزه كرد كه دعوت به مقدمه گناه مي‌كند. درباره ترك گناه بزرگ و ترك گناه كوچك هم اولويت‌بندي‌هايي وجود دارد كه مي‌توان آن را در برنامه دخالت داد. راه مبارزه با نفس، اگر چه ممكن است در ظاهر سخت به نظر برسد ولي با برنامه‌هايي كه براي آن وجود دارد، بسيار راحت خواهد بود. وقتي به مبارزه با نفس اقدام كنيم، كار آسان مي‌شود. دورى نمودن از محرمات و گناه، مصلحتش براى بنده بيشتر و مهم‌تر است. نكته مهمي در اين اولويت‌بندي وجود دارد و آن اينكه تا گناه ترك نشود انجام واجبات بي‌ثمر است، گناه مانند آتشي به باغ اعمال مي‌افتد و آن را مي‌سوزاند و به خاكستر تبديل مي‌كند. در روايتي از رسول گرامي اسلام (ص) در فضيلت تسبيحات اربعه آمده است: خداوند به عدد هر يك از اذكاري كه مؤمن مي‌گويد، درختي در بهشت براي او مي‌كارد. شخصي عرض كرد: پس درختان ما در بهشت چقدر زياد است! حضرت فرمود: بله، ولي مواظب باشيد كه آتشي نفرستيد كه آنها را بسوزاند. سپس اين آيه را قرائت فرمود: «اي كساني كه ايمان آورديد اطاعت خدا و رسول كنيد و اعمال خود را باطل نكنيد» سوره محمد(ص)، آيه 33. در ميان دستورات الهي در انجام كار خوب، توجه به نماز به عنوان مهم‌ترين كار خوب ضروري است. نماز به ترك گناه كمك مي‌كند. (صدوق، محمد بن علي، الامالي ج 1 ص 607). خداوند مي‌فرمايد: «نماز از فحشاء و منكرات جلوگيرى مى‌كند؛ إِنّ الصّلائ تنْهى‌ عنِ الْفحْشاءِ و الْمُنْكرِ» (عنكبوت/45). اين آيه هم نشان مي‌دهد ترك گناه خيلي مهم است و بايد از نماز براي دوري از گناه كمك گرفت و نیز اهميت نماز را در تأثيرش براي ترك گناه نشان مي‌دهد. رسول خدا(ص) فرمود: نمـازهاى پنجگانه همانند نهر آب گوارایى جلوى درب خانه شـماست، چنانچه كسى هر روز خود را پنج بار در آن بشويد هيچـگونه چركى باقى نـماند.(كنزالعمال، ج7، حديث 18931)

جمع‌بندی

ترك منكرات و گناهان در زندگي بسيار مهم است، اگر ما مي‌خواهيم در انجام اعمال عبادي و تكاليف واجبمان موفق باشيم بايد اول گناه را ترك كنيم بدون ترك گناه اعمال ما بي‌ثمر و بي‌نتيجه خواهد شد، چراكه گناه اثر عمل خير را از بين مي‌برد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS