دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!
آب و برق مجانی می‌شود!

عیسی مولوی وردنجانی


آنچه در اول انقلاب حضرت امام بیان داشت آب و برق مجانی بود چرا عمل نشد؟
از جمله شبهاتی که در ایام مربوط به انقلاب اسلامی همچون سالگرد پیروزی انقلاب و یا مراسم ارتحال حضرت امام (ره) در رسانه‌های غربی و شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود شایعه وعده آب و برق مجانی از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی در بهشت زهرا (س) است سپس بیان می‌دارند با چنین وعده‌هایی مردم را فریب دادند!


1) حضرت امام در بهشت زهرا (س) به هیچ عنوان صحبتی در خصوص مجانی شدن آب و برق نداشتند با مراجعه به متن کامل سخنرانی امام خمینی (ره) در صحیفه امام و همچنین روزنامه‌های فردای آن روز و فایل کامل ضبط شده صحبت‌های ایشان در بهشت زهرا (س) چنین وعده‌ای کشف نمی‌شود. اگر چنین وعده‌ای مطرح می‌شد قطعا روزنامه‌ها خبر آن را حداقل برای همین دلیلی که مطرح می‌سازند یعنی فریب مردم! منتشر می‌کردند.


2) اصل داستان این است که اولین بار عباس امیر انتظام سخنگوی دولت موقت بازرگان از لایحه‌ای به منظور رایگان شدن آب و برق برای قشر کم درآمد خبر داد این خبر در روزنامه کیهان هشتم اسفند ماه 1357 منتشر شد.
 
3) پس از بیان سخنگوی دولت، امام خمینی در 10 اسفند 1357 دو روز بعد از خبر سخنگوی دولت در مدرسه فیضیه قم در این باره صحبت کردند که فایل تقطیع شده آن در رسانه‌ها منتشر شده است. در این سخنرانی امام درصدد است اهداف انقلاب را منحصر به امور مادی نکند و اهداف معنوی را نیز مورد تجه قرار دهد بدین خاطر ایشان بیان می‌کنند: «ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند اینها، دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم.»
اما چون تقطیع صورت گرفته سبب شده مطرح شود که امام بیان داشته آب و برق را مجانی می‌کنیم برای مستمندان.


4) ضد انقلاب بیان می‌دارند آب و برق را امام برای فریب مردم مطرح کرده است در حالی که اساسا شکل‌گیری این شبهه بعد از پیروزی انقلاب رقم خورده و دخالتی در پیروزی انقلاب اسلامی نداشته است.


5) در دوران کنونی نظام جمهوری اسلامی با طرح الگوی مصرف مطلوب برای کسانی که این استاندارد را رعایت کنند هزینه را رایگان لحاظ نموده است. رجوع به سازمان آب و شرکت توزیع برق حکایت از تعداد بسیاری از خانوداه‌ها می‌دهد که با رعایت الگوی مصرف هزینه‌ای در قبال آب و برق نمی‌پردازند. بنابراین در صورت صحت کلام شبهه‌افکنان، باز این وعده تحقق یافته است. همچنین معقولانه نیست که مطرح شود باید بی‌ضابطه و بدون رعایت استاندارد برای همه رایگان گردد چراکه در این صورت هیچ کشوری نمی‌تواند مقدار بی‌ضابطه یک کشور را تامین نماید. با این وجود مقایسه هزینه آب، برق و گاز نسبت به کشورهای غربی گویای پرداخت هزینه‌ای تقریبا رایگان می‌باشد.

 

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

Powered by TayaCMS