دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

وضعیت شیعیان عربستان

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از رسا، شماره سی و ششم نشریه خبری اخبار شیعیان با مطالبی چون خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش منتشر شد.
وضعیت شیعیان عربستان
وضعیت شیعیان عربستان

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از رسا، شماره سی و ششم نشریه خبری اخبار شیعیان با مطالبی چون خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش منتشر شد.

از مطالب آمده در این شماره اخبار شیعیان می‌توان به اخبار شیعیان ایران، عراق و عتبات، لبنان، بیانات مراجع تقلید در دیدار مسؤولان همایش«شیخ بهایی»، اخبار فرهنگی شیعیان کشورهای آمریکا، ایران قطر، هند، عربستان، تاجیکستان، پاکستان، اخبار سیاسی شیعیان کشورهای افغانستان امارات، ایران، بحرین، پاکستان، عربستان، کویت ویمن، بزرگداشت علامه عسگری(ره)، گزارش برگزاری دومین کنفرانس بین المللی «تقریب میان مذاهب اسلامی» در لندن، خبر ویژه «قرضاوی در مسیر دوری از تقریب و سقوط به فتنه شیعه سیتیزی»، گزارش برگزاری همایش بین المللی «دین در دنیای جدید»اشاره کرد. در بخش تحلیل و در مقاله «انقلاب اسلامی ایران و واکنش شیعیان عربستان و آل سعود به آن» به بررسی وضعیت شیعیان در عربستان تحت حاکمیت وهابیون و اجحافاتی که علیه ایشان اعمال شده و تأثیرات انقلاب اسلامی بر جنبش‌های شیعی در عربستان و واکنش دولت سعودی به این مساله می‌پردازد.

در گزیده‌ای ازاین مقاله با عنوان «تاثیر انقلاب بر شیعیان عربستان» آمده است: «امام خمینی به ویژه از حکومت‌های عربستان و کشورهای خلیج فارس انتقاد کرد؛ هم به دلیل اینکه حکومت آنها حکومت پادشاهی غیر اسلامی بودوهم به دلیل روابط اقتصادی و نظامی دولت این کشورها با ایالات متحده که امام از تأثیر روابط سست و بی پایه این کشورها با آمریکا، با تعبیر اسلام آمریکایی یاد می‌کرد.»

در گفت ‌و گویی با شیخ حسن بن موسی الصفار، وی درباره وضعیت شیعیان عربستان توضیحاتی داد. در بخشی از این گفت‌وگو می‌خوانیم: «حساسیت‌ها نسبت به حسینیه‌ها بیشتر است. حسینه‌های موجود، از سابق مانده اند و ساختن حسینیه جدید در عربستان ممنوع است. دولت عربستان اجازه ساختن مساجد شیعیان را داد، اما ساختن حسینیه را همچنان ممنوع می‌شمارد. در عین حال، دولت با چشم ‌پوشی، فعالیت در این زمینه را نادیده می‌گیرد. از این رو، تحت عنوان «مجلس العائله» (مجمع خانواده) مکان هایی ساخته می‌شود که در واقع همان حسینیه است. در این امکان، فعالیت‌های دینی جاری است و مجالس [سوگواری] در آن برگزار می‌شود.»

ماهنامه خبری و تحلیلی شیعیان جهان با مدیر مسؤولی محمود تقی‌زاده داوری و سردبیری مجتبی فاضل ازسوی موسسه شیعه شناسی منتشر شده است.

دسترسی به اطلاعات بیشتر در باره این ماهنامه خبری از طریق سایت خبری جهان شیعه به نشانی www.shiiteworld.com امکان‌پذیر است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
صفات خداوند

صفات خداوند

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
Powered by TayaCMS