دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

توکل reliance

No image
توکل reliance

كلمات كليدي : توكل، اطمينان، اعتماد

نویسنده : طاهره امن‌نژاد

توکل از ماده "وک‌ل" در لغت به معنی عجز و ناتوایی همراه با اعتماد به غیر است و وصف توکل کننده بر خدا به کسی گفته می‌شود که او می‌داند خداوند عهده‌دار رزق و دیگر امور او است و فرد براساس چنین باوری تنها به او اعتماد و تکیه می‌نماید.

این مقام از کمال معرفت است زیرا انسان هر اندازه خدا را بهتر بشناسد و از قدرت و رحمت و حکمت او زیادتر آگاه گردد دلبستگی او به خدا زیادتر می‌شود.

پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌و‌آله) از جبرییل در مورد معنی توکل پرسید، جبرییل گفت: توکل عبارت است از علم به اینکه مخلوق نه ضرر می‌زند و نه نفع می‌رساند، نه می‌بخشد و نه باز می‌دارد، توکل مأیوس بودن از خلق است.

توکل یکی از ارکان ایمان و حالتی است در بنده مؤمن که از معرفت او به خداوند و اوصاف و اسماء حسنای او ناشی می‌شود. توکل نوعی رابطه ایمانی میان بنده و معبود است. مؤمن می‌داند که خداوند به نیاز همه بندگان آگاه و بر رفع آن نیازها تواناست و خیرخواه بندگان است و به آنها رحمت و شفقت دارد و بخیل نیست. پس خداوند هر نیازی را که بنده داشته باشد، مطابق خیر و مصلحت او تامین می‌کند.

حقیقت توکل

حقیقت توکل اطمینان نمودن به خداوند و تسلیم شدن به امر اوست و اعتماد قلبی در تمام کارها بر خدا و صرف‌نظر کردن از ماسوی الله است و این منافات با تحصیل اسباب ندارد مشروط بر اینکه اسباب را در سرنوشت خود، اصل اساسی نشمرد. از هر گونه وسیله مادی بهره گیرد و با این حال متکی به قدرت بی‌پایان پروردگار بوده پیروزی را از او بداند. آورده‌اند مرد عرب از پیامبر(ص) پرسید: آیا شترم را رها کنم و توکل کنم یا پایبند بزنم و توکل کنم؟ پیامبر اکرم(ص) فرمود:

«پایبند بزن و توکل کن»

راه‌های رسیدن به توکل

1-اعتقاد به این که سرچشمه هستی خداست. تأثیر هر عاملی به فرمان او می‌باشد، همه موجودات ریزه‌خوار خوان نعمت او هستند.

2-ببیند که چگونه خداوند عالم، او را به وسیله نور هستی از ظلمت نیستی خارج ساخته است، چه در رحم مادر و چه پس از گام نهادن در فضای این جهان. آنچه مایه حیات و بقای او بود به او عطا نموده است.

فواید و نتایج توکل

1- قدرت تصمیم‌گیری انسان در برابر مشکلات

2- ترک گناه و عدم سلطه شیطان

3- تأثیرناپذیری از اقبال و ادبار مردم و عدم نگرانی از حوادث

4- قوت قلب و شجاعت

5- آرامش درونی و اطمینان قلبی

6- مقاوم شدن در برابر مشکلات و حوادث

7- امیدواری به رستگاری و رسیدن به مطلوب و نجات از ناراحتی‌ها و غم و اندوه

8- از آینده نمی‌هراسد و خوف فقر و ناتوانی ندارد پس در یاری رساندن به دیگران کوتاهی نمی‌کند.

9- برای کسی جز خدا کاری نمی‌کند و جز به خدا امید ندارد و از غیر خدا نمی‌ترسد و چشم طمع به کسی جز خدا ندارد.

مقاله

نویسنده طاهره امن‌نژاد
جایگاه در درختواره فضائل اخلاقی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

No image

خداشناسی

No image

دوستی

No image

عفو و گذشت

No image

خوش خلقی

Powered by TayaCMS