دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

حدسیات

No image
حدسیات

كلمات كليدي : حدس،حدسیات

نویسنده : مهدي افضلي

حدی از جمله قضایایی است که از مبادی برهان شمرده شده و مبدأ آن حدس قوی نفوس صاحب کمال است که با این حدس شک از دل انسان رخت بر می‌بندد و انسان به مفاد آن تصدیق می‌کند. پشتوانه اعتبار این نوع قضایا را نیز همانند تجربیات، برخی از منطق‌دانان همان تکرر مشاهده و قیاس خفی می‌دانند. از باب نمونه این حکم که "نور ماه مستفاد از نور خورشید است"، منشأ آن این است که افزایش و کاهش نور ماه وابسته به میزان قرب و بعد ماه از خورشید نسبت به بیننده در کره زمین است. قیاس خفی این است که اگر اختلاف نور ماه به چیز دیگری غیر از خورشید وابسته بود، همیشه یکنواخت نبود، ولی به دلیل آن‌که اختلاف آن یک نواخت است، حدس زده می‌شود که سبب آن انعکاس نور خورشید است.

البته این نوع قضایا برای هرکس بالفعل حاصل شدنی نیست، بلکه صرفا برای کسانی‌ حاصل می‌شود ‌که نفوس ناطقه‌شان را به کمال رسانده‌اند و از مدارج بالای کمال برخوردار شده‌اند یا این‌که از اول به گونه‌ای هستند که بدون نیاز به مقدمه چینی و طی مراحل لازم می‌توانند به حل مجهولات مبادرت ورزند و حد وسط قیاس را حدس بزنند. حکما بالاترین مرتبه آن را "عقل قدسی" نامیده اند.

مقاله

نویسنده مهدي افضلي

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

رفتار و منش امام خمینی (ره) با دختران

در همۀ جوامع بشری، تربیت فرزندان، به ویژه فرزند دختر ارزش و اهمیت زیادی دارد. ارزش‌های اسلامی و زوایای زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام و بزرگان، جایگاه تربیتی پدر در قبال دختران مورد تأکید قرار گرفته است. از آنجا که دشمنان فرهنگ اسلامی به این امر واقف شده‌اند با تلاش‌های خود سعی بر بی‌ارزش نمودن جایگاه پدر داشته واز سویی با استحاله اعتقادی و فرهنگی دختران و زنان (به عنوان ارکان اصلی خانواده اسلامی) به اهداف شوم خود که نابودی اسلام است دست یابند.
تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

تبیین و ضرورت‌شناسی مساله تعامل مؤثر پدری-دختری

در این نوشتار تلاش شده با تدقیق به اضلاع مسئله، یعنی خانواده، جایگاه پدری و دختری ضمن تبیین و ابهام زدایی از مساله‌ی «تعامل موثر پدری-دختری»، ضرورت آن بیش از پیش هویدا گردد.
فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

فرصت و تهدید رابطه پدر-دختری

در این نوشتار سعی شده است نقش پدر در خانواده به خصوص در رابطه پدری- دختری مورد تدقیق قرار گرفته و راهبردهای موثر عملی پیشنهاد گردد.
دختر در آینه تعامل با پدر

دختر در آینه تعامل با پدر

یهود از پیامبری حضرت موسی علیه‌السلام نشأت گرفت... کسی که چگونه دل کندن مادر از او در قرآن آمده است.. مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه‌السلام شکل گرفت که متولد شدن از مادری تنها بدون پدر، در قرآن کریم ذکر شده است.
رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

رابطه پدر - دختری، پرهیز از تحمیل

با اینکه سعی کرده بودم، طوری که پدر دوست دارد لباس بپوشم، اما انگار جلب رضایتش غیر ممکن بود! من فقط سکوت کرده بودم و پدر پشت سر هم شروع کرد به سرزنش و پرخاش به من! تا اینکه به نزدیکی خانه رسیدیم.

پر بازدیدترین ها

Powered by TayaCMS