دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

تاثیر بازى در درمان کودک بیمار

تاثیر بازى در امور درمانى کودک به اثبات رسیده و از چند جنبه مطالعه شده است 1 ؛- تطابق با شرایط فعلى 2- کاهش اضطراب ناشى از انجام آزمایشات و اقدامات تشخیصى و پرستارى 3- آماده شدن براى بسترى شدن 4- راهى درست براى نشان دادن احساسات درونی...
No image
تاثیر بازى در درمان کودک بیمار
تاثیر بازى در درمان کودک بیمار تاثیر بازى در امور درمانى کودک به اثبات رسیده و از چند جنبه مطالعه شده است 1 ؛- تطابق با شرایط فعلى 2- کاهش اضطراب ناشى از انجام آزمایشات و اقدامات تشخیصى و پرستارى 3- آماده شدن براى بسترى شدن 4- راهى درست براى نشان دادن احساسات درونی. به دلیل اهمیتى که بازى درمانى دارد لازم است در بیمارستان در طول مدت بسترى کودک ، محلى مناسب جهت بازى پیش بینى گردد و همراه با سایر فعالیت هاى روزانه، ساعاتى براى بازى در نظر گرفته شود و والدین باید تشویق شوند پس از ترخیص، زمینه را در منزل براى بازى کودکان خویش فراهم نمایند تا از این طریق هم نیاز کودک و هم رضایت خاطر آنان فراهم گردد و باید توجه کرد که مسائلى چون بى تحرکی، تحریکات بیش از حد محیطى از جمله ترس و اضطراب مانع از انجام بازى به صورت مطلوب خواهد شد و بازى یک وسیله تخلیه هیجانات است و التیام دهنده مشکلات کودک و یک کانال ارتباطى میان کودک و فرد درمانگر است . از طریق استفاده از وسایل مختلف که براى انجام اقدامات به کار برده مى شود، کودک تحمل بیشترى پیدا نموده و راحت تر قبول مى کند و همچنین برخى از اقدامات را روى عروسک یا اسباب بازى مورد علاقه اش انجام مى دهد. بازى درمانى از سال 1900 به بعد مورد استفاده قرار گرفته است. بازى درمانى داراى چهار ویژگى است؛1 - بخشى از مداواست و اصولا استفاده از وسایل طبى مثل سرنگ و دستگاه فشارخون، خود نوعى بازى است 2- بازى توسط والدین شروع مى شود و بعدا به وسیله کودک ادامه داده شده و شکل دیگرى پیدا مى کند 3- اگر چه گاهى در بازیها پرخاشگرى و عصبانیت مشاهده مى شود، مى توان از طریق شادمان کردن ،‌ خنده و تفریح، کودک را آرام نمود 4- والدین یا پرستاران در آماده سازى کودک جهت اقدامات تشخیصى ، درمانى ، ابتدا از ‌طریق بازى وارد مى شوند ولى به تدریج فعالیت‌ها جنبه آموزشى و آماده سازى پیدا مى نمایند و کودک، رویدادهایى که در اثر اقدامات و رویه هاى تشخیصى پیش خواهد آمد مثل احساس سرما ، گرما و غیره را یاد مى گیرد .احساسات کودک ناشى از بسترى شدن باید بررسى شود تا شرایطى فراهم گردد که کودک بتواند تجارب خود مانند درد را ابراز نماید و براى سازگارى با شرایط جدید به او کمک شود .
روزنامه رسالت

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

همسران از منظر قرآن

همسران از منظر قرآن

این آیه‌ى شریفه زن و شوهر را به منزله‌ى لباس براى یکدیگر دانسته است و روشن است که لباس داراى ویژگى‌هایى است که باید در زندگى و رابطه‌ى زن و شوهر متبلور باشد که به قسمتى از آن اشاره مى‌شود:
No image

شرط بقای نعمت

No image

ثبت عادات خوب به‌ جای بد

پر بازدیدترین ها

هرم غذایی جدید چگونه است؟

هرم غذایی جدید چگونه است؟

با توجه به ناکارآمدی رژیم‌های غذایی لاغری سنتی و مخاطره‌آمیز بودن رژیم‌های غذایی جدید مانند برنامه غذایی اتکینز، افرادی که قصد لاغر شدن دارند، چه باید بکنند؟
No image

نقـش تربیتـی خانـواد‌ه

No image

مهریه زن

No image

ابراز وجود

بعضی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار حقّی بر فضایی که اشغال کرده‌اند ندارند. بعضی‌ها طوری حرف می‌زنند که انگار قصدشان این است که صدایشان را نشنوید. بعضی‌ها طوری رفتار می‌کنند که انگار حق زندگی کردن و موجودیت داشتن را به خود نمی‌دهند.
Powered by TayaCMS