دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اصالة الصحة یا قاعدة الصحة

No image
اصالة الصحة یا قاعدة الصحة

كلمات كليدي : اصالة الصحة، قاعدة الصحة، فعل مسلمان

نویسنده : محمدرضا منافی

معنی قاعده این است که فعل مسلمان را حمل بر صحة کرده و آثار فعل صحیح را بر آن مترتب کنیم؛ به طور مثال جنازه مسلمانی روی زمین قرار داده شده تا نماز میّت بر آن خوانده شود در این حال کسی مشغول نماز بر جنازه او شد. با توجه به اینکه نماز بر میّت واجب کفایی می‌باشد حال اگر نماز آن کس صحیح باشد وجوب نماز میت از ما ساقط می‌شود و اگر صحیح نباشد هم چنان واجب است تا کسی آن را انجام دهد.در این حال اگر برای ما در صحت نماز آن شخص شک پیدا شود از این جهت که شاید میت را به پشت نخوابانده‌اند و به رو گذاشته‌اند در این صورت چه باید کرد ؟ قاعده صحت می‌گوید که شما می‌توانید نماز او را صحیح فرض کنید در نتیجه وجوب آن از شما ساقط می‌شود.

برای اجرای این قاعده باید اصل وجود فعل احراز شود وشک فقط در صحت وفساد آن باشد. برای اثبات حجیت و اعتبار این قاعده به ادلّه‌ای از قران کریم و روایات و اجماع و سیره استدلال شده است که محکم‌ترین آنها استناد به سیره مسلمین می‌باشد؛بدین معنی که در طول زمان‌ چنین روشی را در رفتار خود با دیگر مسلمین داشته‌اند و پیشوایان معصوم(ع) هم آنها را از این‌ کار نهی نکرده‌اند. البته بحث وسیعی درباره این قاعده در کتب استدلالی فقه مطرح شده است که آیا این قاعده علاوه بر فعل شامل قول هم می‌شود یا نه ؟ و آیا این قاعده برای خود شخص در مورد افعال خودش نیز کاربرد دارد یا نه ؟ و آیا شامل غیر مسلمین هم می‌شود یا نه ؟ و....

مقاله

نویسنده محمدرضا منافی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پناهنده Refugee

پناهنده Refugee

اصطلاح «پناهنده»، «پناهندگان» و «پناهندگی» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر بسیار متداول بوده و به کرات مورد استفاده قرار گرفته است.
الزام آور Binding

الزام آور Binding

اصطلاح «الزام‌آور» از جمله اصطلاحاتی است که در نظام حقوق بشر در ترکیب‌‌‌‌های مختلفی از جمله «معاهده الزام‌آور»
اعلامیه استقلال Declaration of Independence

اعلامیه استقلال Declaration of Independence

از جمله مهمترین تحولات مربوط به دوران اواخر عصر روشنگری، وقوع حوادث سیاسی و انقلاب‌های حقوق بشری و جنبش‌های آزادی خواهانه‌ای است که دست آوردهای حقوق و آزادی‌های فردی مهمی از آنها ناشی شده است.
No image

پروتکل Protocol

واژه «پروتکل» از جمله واژگانی است که در نام‌گذاری برخی از مهمترین اسناد حقوق بشری متعلق به نظام‌های بین المللی و منطقه‌ای حقوق بشری نیز به  کار گرفته شده است.
پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

پروتکل اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

بی‌تردید میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (1966)

پر بازدیدترین ها

کنوانسیون اروپایی حقوق بشر  ⣬HR)

کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (ECHR)

مراد از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر که گاهی از آن به اختصار با نام کنوانسیون اروپایی نیز یاد می‌شود، در حقیقت «کنوانسیون اروپایی حمایت از حقوق بشر و آزادیهای اساسی» است که از آن با علایم اختصاری (ECHR) هم در برخی متون یاد می‌شود.
No image

جنگ های اعراب جاهلی

No image

فتح مغرب و اندلس

Powered by TayaCMS