دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

استسقاء

No image
استسقاء

اصل این واژه از مادۀ «سقی» و به معنی تقاضای نوشیدنی است. این اصطلاح نام یکی از نمازهای مستحبی است (صلاة الاستسقاء) که مسلمانان در هنگام خشکسالی وکم بارانی وپایین رفتن آب رودخانه‌ها با مراسم خاصی به جا می‌آورند.این مراسم مستحب بدین صورت است که مردم قبل از انجام نماز به مدت سه روز روزه گرفته ودر روز سوم (مستحب است این روز دوشنبه یا جمعه باشد) همگی با پای برهنه ودر حالی که کودکان و پیرمردان و پیرزنان را به همراه خود آورده و کودکان را از مادرانشان جدا نموده‌اند به سوی صحرا رهسپار گردند. آنگاه در هنگامی که آفتاب در میان آسمان است به صف ایستاده و نماز استسقاء را به جماعت بجای آورند. این نماز دو رکعت می‌باشد و خصوصیات آن شبیه نماز عید فطر و قربان است که در هر رکعت پس از خواندن دو سوره (که در هر کدام اولی سورۀ حمد است) پنج تکبیر و پنج قنوت دارد. بدین صورت که پس از هر تکبیر دست‌های خود را به دعا بلند کرده و با خواندن دعاهای وارده از امامان معصوم از خداوند تقاضای نزول باران رحمت می‌نمایند. پس از پایان نماز، امام جماعت در حالی که خود را آمادۀ ایراد دو خطبه می‌نماید مستحب است رو به قبله صد بار تکبیر را با صدای بلند بخواند و بعد از آن صورت خود را به سمت راست گردانده و صد بار سبحان‌الله را بخواند و بالاخره روی خود را به مردم نموده و صد بار الحمدلله را بخواند و در تمام این حالات مردم از او پیروی می‌نمایند. پس از این کارها امام جماعت دو خطبه را آغاز می‌نماید و در آن با گریه و زاری و استغاثه از خداوند تقاضای نزول باران رحمت و برطرف نمودن خشکسالی را می‌نماید. این نماز در طول تاریخ اسلام بارها مورد استفاده قرار گرفته و در بسیاری از موارد اثر فوری نیز داشته است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

Powered by TayaCMS