دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اصالة الصحة یا قاعدة الصحة

No image
اصالة الصحة یا قاعدة الصحة

كلمات كليدي : اصالة الصحة، قاعدة الصحة، فعل مسلمان

نویسنده : محمدرضا منافی

معنی قاعده این است که فعل مسلمان را حمل بر صحة کرده و آثار فعل صحیح را بر آن مترتب کنیم؛ به طور مثال جنازه مسلمانی روی زمین قرار داده شده تا نماز میّت بر آن خوانده شود در این حال کسی مشغول نماز بر جنازه او شد. با توجه به اینکه نماز بر میّت واجب کفایی می‌باشد حال اگر نماز آن کس صحیح باشد وجوب نماز میت از ما ساقط می‌شود و اگر صحیح نباشد هم چنان واجب است تا کسی آن را انجام دهد.در این حال اگر برای ما در صحت نماز آن شخص شک پیدا شود از این جهت که شاید میت را به پشت نخوابانده‌اند و به رو گذاشته‌اند در این صورت چه باید کرد ؟ قاعده صحت می‌گوید که شما می‌توانید نماز او را صحیح فرض کنید در نتیجه وجوب آن از شما ساقط می‌شود.

برای اجرای این قاعده باید اصل وجود فعل احراز شود وشک فقط در صحت وفساد آن باشد. برای اثبات حجیت و اعتبار این قاعده به ادلّه‌ای از قران کریم و روایات و اجماع و سیره استدلال شده است که محکم‌ترین آنها استناد به سیره مسلمین می‌باشد؛بدین معنی که در طول زمان‌ چنین روشی را در رفتار خود با دیگر مسلمین داشته‌اند و پیشوایان معصوم(ع) هم آنها را از این‌ کار نهی نکرده‌اند. البته بحث وسیعی درباره این قاعده در کتب استدلالی فقه مطرح شده است که آیا این قاعده علاوه بر فعل شامل قول هم می‌شود یا نه ؟ و آیا این قاعده برای خود شخص در مورد افعال خودش نیز کاربرد دارد یا نه ؟ و آیا شامل غیر مسلمین هم می‌شود یا نه ؟ و....

مقاله

نویسنده محمدرضا منافی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

اهمیت شعار سلاح هسته‌ای ندادن در اذهان عمومی

در تقابل ایران با اسرائیل و آمریکا، همیشه گزینه حمله اتمی چالش‌برانگیز بوده و هست. عده‌ای می‌گویند: وقتی آمریکا و اسرائیل به عنوان دشمن اصلی ما سلاح اتمی دارند و تجربه نشان‌داده، اگر لازم شود هیچ تعارفی در استفاده از آن ندارند، پس ما هم باید سلاح اتمی داشته باشیم.
باغ خسروشاهی

باغ خسروشاهی

کی از شبهاتی که در سال‌های اخیر سبب تحریف امام در ذهن نسل جوان شده است این ادعا است که برخی می‌گویند امام در باغ‌های بزرگ و مجلل اطراف جماران زندگی می‌کردند و بااین‌وجود در رسانه‌ها به مردم یک‌خانه کوچک و ساده به‌عنوان محیط زندگی ایشان نمایش داده می‌شد
دوگانه نهضت و نظام

دوگانه نهضت و نظام

برخی دوگانه‌ها را ابتدا درک نمی‌کنیم ولی به مرور که مشغول کاری علمی می‌شویم یا طرحی عملی را به پیش می‌بریم متوجه آن می‌شویم و بعد بر سر آن دو راهی به انتخابی خاص دست می‌زنیم.
چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

چرا ظهور حاج قاسم، خارج از نظم جمهوری اسلامی امکان تاریخی ندارد؟

شهید سلیمانی بی‌شک در زمره شخصیت‌هایی است که جامعه ایرانی بشدت از وی متأثر خواهد بود. احتمالاً در طول تاریخ هیچ بدرقه‌ای به میزان تشییع پیکر او شکوهمند نبوده است.
آب و برق مجانی می‌شود!

آب و برق مجانی می‌شود!

پر بازدیدترین ها

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان ʆ) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

تعامل اعراب مسلمان و ایرانیان (6) نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در فتح ایران

این نوشتار در نقد سلسله مقالاتی است که فتح ایران توسط اعراب مسلمان را یکی از مقاطع تلخ تاریخ معرفی نموده‌اند.
راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
Powered by TayaCMS