دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اسم اعظم

No image
اسم اعظم

این اصطلاح مهم‌ترین اسم الهی است که با داشتن یا خواندن این اسم دعای دارنده یا خواننده مستجاب می‌گردد. هم‌چنین معروف است که سلیمان (ع) خاتمی داشته است که بر آن اسم اعظم نقش بسته بود و به مدد این نام مستجاب‌الدعوة بوده است. در سورۀ نمل، در ضمن داستان سلیمان(ع) و بلقیس اشارۀ پوشیده‌ای به اسم اعظم شده است.

«قال الذین عنده علم من الکتاب انا آتیک به قبل ان یرتد الیک طرفک...»

«کسی که علم‌الکتاب داشت گفت من آن [تخت بلقیس] را در کمتر از چشم برهم زدنی حاضر می‌کنم»

مفسران عامه و خاصه در این که گویندۀ این سخن و دارندۀ علم الکتاب کیست و خود علم الکتاب چیست بحث‌های گوناگونی کرده و آراء مختلفی در میان آورده‌اند. بعضی از مفسران سلیمان (ع) را گوینده و دارنده می‌دانند و بیشتر مفسران آصف بن برخیا وزیر حکیم سلیمان (ع) را و علم الکتاب را همانا اطلاع از اسم اعظم می‌دانند. طبرسی و ابوالفتوح اسم اعظم را «الله»، «الرحمن»، «یا حی یا قیوم»، «یا ذاالجلال و الاکرام» و «یا الهنا و اله کل شیء الها واحدا لا اله الا انت»یاد کرده‌اند. امام فخر رازی در کتاب "شرح اسماء الحسنی" از حضرت امام جعفر صادق (ع) نقل می‌کند:

«هر اسمی از اسماء خداوند تعالی در غایت عظمت است مگر این‌که انسان چون با دل‌بستگی به غیر خداوند، او را بخواند بهره‌ای نمی‌برد، ولی چون با دل کندن از غیر خداوند، او را بخواند بهره‌ای نمی‌برد، دعا و هر نامی که بخواند اسم اعظم است... »

گویند اسم اعظم همانا «هو» است....بعضی گویند اسم اعظم در حروف مقطعه فواتح سور مندرج است و از علی (ع) نیز در این مورد دعایی نقل شده است. از امام سجاد (ع) روایت شده:

از خداوند مسألت داشتم اسم اعظمی را که با خواندن آن دعا مستجاب می‌گردد به من بیاموزد و در خواب به من گفته شد بگو:

«اللهم انی اسألک الله الله الله الذی لا اله الا هو رب العرش العظیم»

پس هر بار که این دعا را خواندم فرج و فتوحی حاصل شد.

از احادیث اهل بیت، علی الخصوص از امام رضا (ع) وامام جعفر صادق (ع)‌روایت شده است که «بسم الله الرحمن الرحیم» به اسم اعظم نزدیک‌تر است از سیاهی چشم به سفیدی آن.

مقاله

جایگاه در درختواره تفسیر قرآن
جایگاه در درختواره علوم قرآن و حدیث - قرآن پژوهی - خداشناسی

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

راههای رسیدن به آرامش روانی از نگاه قرآن

قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
صفات خداوند

صفات خداوند

No image

مبالغه (بزرگ نمایی)

نیکی به دیگری، نیکی به خود است

نیکی به دیگری، نیکی به خود است

در فرهنگ اسلامی ایرانی این معنا جا افتاده است که «هر چه کنی به خود کنی؛ گر همه نیک و بد کنی»، یا «تو نیکی کن و در دجله انداز؛ که ایزد در بیابانت دهد باز».
Powered by TayaCMS