دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

شناسایی

No image
شناسایی

شناسایی، شناسایی دو فاکتو، شناسایی دوژور، روابط سیاسی، روابط حقوقی، مصونیت دیپلماتیک

شناسایی (Recognition)

شناسایی دو گونه است :

1. شناسایی دو فاکتو 2. شناسایی دوژور

الف: شناسایی دوفاکتو شناسایی شرطی و مطلقاً محدود به سرزمین است که تحت کنترل و تسلط دولت یا حکومت جدید درآمده است و ممکن است بر اثر تغییر اوضاع باطل و بی‌اثر گردد و متضمن ایجاد روابط سیاسی محدود، ناقص و موقتی است و در روابط تجاری و اقتصادی به صورت ابتدایی و بدون تبادل هیأتهای دیپلماتیک رسمی توسه می‌یابد.

این شناسایی محدود است و روابط حقوقی و دیپلماتی کامل ایجاد نمی‌شود زیرا از دیدگاه دولت شناسنده، دولت جدید هنوز نمی‌تواند یا نمی‌خواهد تعهدات بین المللی را به عهده بگیرد از این رو برخی دولتها مانند انگلستان به نمایندگان چنین دولتهایی مصونیت دیپلماتی نمی‌دهند. زیرا اینگونه شناسایی را شامل روابط دیپلماتی کامل نمی‌دانند ولی آمریکا به نمایندگان این کشورها مصونیت دیپلماتیک می‌دهد.

ب: شناسایی دوژوره:

شناسایی سیاسی یک دولت یا حکومت به طور رسمی و قانونی که متضمن برقراری روابط کامل دیپلماتیک با آن دولت است شناسایی دوژوره به دنبال شناسایی دوفاکتو صورت می‌گیرد.

این کشور توانا برای کاربرد قدرت در قلمرو خود و اجرای تعهدات بین المللی را دارد و شناسایی دوژوره شامل روابط کامل دیپلماتی و مصونیت برای نمایندگان سیاسی است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

نگرانی از تبلیغ، چالش وحدت و کثرت حوزه علمیه

دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با حوزه علمیه، اظهار مجدد نگرانی ایشان نسبت به نهاد دین و وظیفه‌ای است که بر دوش دارد. نگرانی که به‌صورت خاص بر ضعف امر تبلیغ در بین کارویژه‌های حوزه متمرکز شد و در نهایت راه‌حل اصلی ایشان، ایجاد کانون‌های عظیم ناظر به تبلیغ در دل حوزه علمیه قم، و سپس سایر حوزه‌های کشور بود.
از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی

در یادداشتی با عنوان «از تبلیغ تا دانش تبلیغ؛ با تمرکز بر تجربه جهان مسیحی»، روش تبلیغ جریان‌های دینی مسیحی را مورد بررسی قرار داده است
پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

پشت صحنه قرآن سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟

در یادداشتی با عنوان «پشت صحنه قرآن‌سوزی چه بازی‌ای در جریان است؟» به تبیین ابعاد تازه‌ای از این ماجرا پرداخته است.
ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

ترامپِ احمق رسانه‌ها، یا محصول دین‌داران خاموش؟!

تصویر عمومی جامعه نخبگان ایران از ترامپ، زاییده هژمونی رسانه‌های الیگارشیک لیبرال و سوسیال‌دموکرات آمریکایی، فردی احمق و هرزه است و این فاصله‌ای عمیق از تصویر واقعی ترامپ در آمریکا دارد. رأی آوردن ترامپ محصول یک جریان قدرتمند دین‌دار خاموش در آمریکا بود که تصمیم به فریادزدن گرفت و ترامپ نیز بهترین بازی سیاسی را در این چارچوب داشت و همچنان در حال ادامه‌دادن این بازی خطرناک برای آینده لیبرالیسم آمریکایی و حتی رقیب سوسیال‌دموکرات آن است.
حجاب‌ گستری استوار

حجاب‌ گستری استوار

حجاب آنچنان که از آن بر می‌آید یک مطلوبیّت و یک رفتار ساده و سطحی نیست که بتوان در دوران معاصر با یکی دو توصیۀ ساده از آن حراست نمود. باید عقبۀ نظری نیرومندی برای حراست از این پارۀ مؤثر زندگی متعالی و عفیفانه فراهم کرد.

پر بازدیدترین ها

No image

دیکتاتور مصلح

No image

الیت elite

No image

دولت State

Powered by TayaCMS