دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

کتاب شیوه های جمع آوری کتب حدیثی

کتاب شیوه های جمع آوری کتب حدیثی، با هدف بررسی تفصیلی و جامع شیوه های جمع آوری کتاب های حدیثی براساس سبک نگارش، موضوع و محتوا به نگارش در آمده است.
کتاب شیوه های جمع آوری کتب حدیثی
کتاب شیوه های جمع آوری کتب حدیثی

از جمله مباحث موجود در علم حدیث بررسی شیوه ها و اهداف جمع آوری و تدوین حدیث است که آگاهی از آن بسیار مورد توجه حدیث پژوهان و محدثان قرار داشته و دارد؛ زیرا بررسی چگونگی جمع آوری کتابهای حدیثی، سبب خواهد شد تا نحوه شکل گیری حدیث، گویا و از هرگونه ابهامی به دور بوده و منابع و مصادر روایی از اعتبار برخوردار گردند. اما در صورتی که در تدوین حدیث ابهامی وجود داشته باشد ممکن است شبهات زیادی در ذهن آدمی بوجود آید و میراث حدیث شیعه همراه تاری و تیرگی گردد بدین جهت محدثان بزرگوار، هم زمان با تدوین حدیث، بر چگونگی و شیوه تدوین آن نیز اهتمام داشته و دهها اثر در این باره فراهم آورده اند.

اثر حاضر، با هدف بررسی تفصیلی و جامع شیوه های جمع آوری کتاب های حدیثی براساس سبک نگارش، موضوع و محتوا به نگارش در آمده است. نگارنده، در این اثر، ابتدا اهمیت تدوین حدیث و تاریخچه تدوین احادیث شیعه و سنی را تبیین می کند و سپس شیوه های تدوین کتاب های حدیث براساس سبک نگارش را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. در هر شیوه ابتدا تعریف و پس از آن تاریخچه آن بیان شده است. در بخش کتاب شناسی نیز، کتاب های تألیف شده در زمینه هر شیوه خاص به وسیله عالمان فریقین معرفی شده است. ساختار کتاب، به شیوه علمی ـ تحلیلی است و مطالب با زبانی روان و علمی بیان شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

پیامدهای تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی چه بود؟

دوره پهلوی را می‌توان دوره رشد و گسترش بهائیت دانست. بسیاری از چهره‌های شاخص بهائیت در این دوره، با بهره‌مندی از حمایت‌های ویژه شاه، سمت‌های سیاسی و اقتصادی متعددی را به دست آوردند.
چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

چگونه عاشورا مسیر اسلامِ شیعی و شیعیانِ ایرانی را تغییر داد؟

درباره عوامل گرایش ایرانیان به علویان و مذهب تشیع، مورخان و پژوهشگران نظرات متفاوتی بیان کرده‌اند.
چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

چگونگی متخلق شدن به اخلاق فاضله(کیمیای اخلاق)

انسان چگونه خودش را به اخلاق فاضله متخلق کند و از رذایل اخلاقی دوری نماید؟ چگونه این معنا را در مرحله عمل پیاده کند؟ علمای اخلاق می‌گویند: ابتدا انسان باید حالت موجود نفس را حفظ کند و سپس به تهذیب رذایل و جبران ضررهای گذشته بپردازد.

پر بازدیدترین ها

سلسله کتب موسوعه كلمات الرسول الاعظم (ص) ⠕ جلدي)

سلسله کتب موسوعه كلمات الرسول الاعظم (ص) (15 جلدي)

پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله) روح همه انبياء اولياء و شهدا بوده و جان اين جهان است. شريعت او كامل ترين و جامع ترين شريعت ها و در بردارندة همة جنبه هاي فردي و اجتماعي آنان مي باشد، از اين رو چون خود، اعظم رسولان است شريعت او نيز اعظم شرايع است و سيره هاي رفتاري و سلوك هاي فردي و اجتماعي او آيينة تمام نماي انبياي الهي است و سخنان او پيام رسان عظيم ترين مفاهيم الهي و راهنماي كمال و سعادت براي انسان ها است؛ فهم سخنانش انسان ها را از ظلمت ها جهل به نور هدايت مي كشاند و فرموده هايش با فطرت انسان ها هموار بوده و به دل و جان آنها روح عبوديت و ذكر حق القا مي كند.
کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام

کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام

كتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسین (علیه السلام) داراي مقدمه و دو بخش است كه بخش آخري آن چهار فصل و بخش دوّم كتاب داراي پنج فصل مي باشد.
کتاب زندگی بدون اسراف

کتاب زندگی بدون اسراف

کتاب زندگی بدون اسراف درباره حقیقت اسراف و احکام شرعی مرتبط با آن به نگارش در آمده است.
کتاب موسوعه کلمات امام سجاد علیه السلام ʂ جلدی)

کتاب موسوعه کلمات امام سجاد علیه السلام (2 جلدی)

مجموعه سخنان امام سجاد علیه السلام- عربی و فارسی
Powered by TayaCMS