دانشنامه پژوهه بزرگترین بانک مقالات علوم انسانی و اسلامی

اعمال ماه جمادى‌الثانى

No image
اعمال ماه جمادى‌الثانى
نماز ویژه ماه جمادى الثانى‌ آن چهار رکعت است که با دو تشهد و دو سلام بجا آورده مى‌شود و هر زمان مى‌توان آن را به جا آورد. ترتیب آن به شرح زیر است: الف) در رکعت اوّل، بعد از حمد، آیة الکرسى یک بار و سوره قدر 25 بار. ب) در رکعت دوم، بعد از حمد، سوره تکاثر یک بار و سوره اخلاص 25 بار. ج) در رکعت سوم، بعد از حمد سوره کافرون یک بار و سوره فلق 25 بار خوانده مى‌شود. د) در رکعت چهارم، بعد از حمد، سوره نصر یک بار و سوره ناس 25 بار. ه) بعد از سلام نماز، هفتاد مرتبه تسبیحات اربعه؛ و هفتاد مرتبه صلوات؛ سه مرتبه گفتن: «اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤمِنینَ وَالْمُؤمِناتِ». و) سپس به سجده برود و سه مرتبه بگوید: «یا حِىُّ یا قَیُّومُ یا ذَاالْجَلالِ وَالْإِکْرامِ یا رَحْمنَ الدُّنْیا وَالْاخِرَةِ وَرَحیمَهُما یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ». ز) آن‌گاه خواسته‌هایش را از خداوند طلب کند. انجام دادن این عمل، براى انسان در همه ابعاد زندگى مصونیّت مى‌آورد.(297) روز سوم ماه جمادى الثانى‌ مصادف با شهادت حضرت زهرا (س) در سال 11 ه.ق طبق اقوال برخى از علما که به فاطمیه دوم معروف است و اعمال زیر در این روز سفارش شده است. 1. سوگوارى براى حضرت زهرا (س).(298) 2. لعنت کردن غاصبان حقوق آن حضرت و ظلم کنندگان به ایشان(299) 3. خواندن زیارت آن حضرت، با این دعا: اَلسَّلامُ‌عَلَیْکِ یاسَیِّدَةَ نِسآءِالْعالَمینَ اَلسَّلامُ‌عَلَیْکِ یا والِدَةَ الْحُجَجِ عَلَى‌النَّاسِ اَجْمَعینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکِ اَیَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقُّها پس‌اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‌ اَمَتِکَ وَابْنَةِ نَبِیِّکَ وَزَوْجَةِ وَصِىِّ نَبِیِّکَ صَلوةً تُزْلِفُها فَوْقَ زُلْفى عِبادِکَ الْمُکَرَّمینَ مِنْ اَهْلِ السَّمواتِ وَاَهْلِ‌الْأَرَضینَ! درود بر تو اى بانوى زنان جهان! درود بر تو اى مادر امامانِ بر همه مردم! درود بر تو اى ستمدیده‌اى که حقّت را به زور گرفتند! خدایا! رحمت فرست بر کنیزت و دختر پیغمبرت و همسر وصّى پیغمبرت؛ رحمتى که او را نزدیک کند، برتر از نزدیکى بندگان گرامى‌ات از اهل آسمان‌ها و اهل زمین‌ها! 4. زیارت ویژه حضرت زهرا (س)(300) روز هیجدهم ماه‌ آغاز باردارى آمنه مادر پیامبر (ص) و شب زنده‌دارى در این شب مستحب است.(301) واقعه روز بیستم ماه‌ ولادت حضرت زهرا (س) در سال دوم بعثت.(302) بعضى ولادت حضرت را در سال پنجم بعثت (سال هشتم قبل از هجرت) گفته‌اند. اعمال روز بیستم ماه‌ 1. روزه داشتن.(303) 2. خواندن زیارت حضرت فاطمه (س).(304) 3. دادن خیرات و صدقات به مؤمنین‌ روز بیست و ششم ماه‌ فتح مصر به دست مسلمانان در سال 20 ه.ق‌ 297) بحارالأنوار، ج 98، ص 374. 298) همان، ص 375. 299) مفاتیح الجنان، ص 297. 300) مراجعه شود به همین کتاب. 301) همان، ج 98، ص 275. 302) حضرت فاطمه (س)، در روز جمعه 20 جمادى الثانى سال دوم یا پنجم بعثت در مکّه متولّد شد و در 3 جمادى الثانى یا 13 جمادى الأول سال 11 هجرى در مدینه وفات نمود. پدر بزرگوارش پیامبر عظیم الشأن اسلام و مادرش خدیجه کبرى (س) بود. فرزندان آن بانوى بزرگ، امام حسن و امام حسین، زینب و ام‌کلثوم (س) هستند. آن حضرت در سال اوّل یا دوم یا سوم هجرى یا حضرت على (ع) ازدواج نمود. 303) همان. 304) همان.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اعمال 10 روز اول محرم (دهه اول محرم)

اعمال 10 روز اول محرم (دهه اول محرم)

بدانکه این ماه، ماه حُزن اهل بیت علیهم السلام و شیعیان ایشان است و از حضرت امام رضاعلیه السلام روایت است که چون ماه محرّم داخل مى شد.

پر بازدیدترین ها

No image

اعمال شب بیست و هفتم رجب‌

اعمال شب بیست و هفتم رجب‌ 1. زیارت حضرت على (ع). این زیارت از افضل اعمال این شب است. 2. خواندن دعاى مخصوص این شب. 3. نماز گزاردن0
No image

اعمال عبادی ماه رجب

فضیلت ماه رجب‌ رجب، شعبان و رمضان از ماههای متوالی می‌باشند که دارای شرف و فضیلت بسیاری هستند،
No image

اعمال ماه رجب

فضیلت ماه رجب‌ رجب، شعبان و رمضان از ماههای متوالی می‌باشند که دارای شرف و فضیلت بسیاری هستند،
No image

آداب خوابیدن

Powered by TayaCMS